Sf. Liturghie pentru preoții, dascălii, profesorii răposați din Traian sau care au lucrat aici

liturghie-pentru-preoti-profesori-si-dascalii-care-au-activat-in-satul-traian-2   Lăutat să fie Isus! A venit o inițiativă din partea cuiva – și mi se pare mai mult decât interesantă, adică este o datorie de credință și recunoștință față de înaintașii noștri – să celebrăm o sf. Liturghie de pomenire pentru toți preoții, dascălii, educatorii și profesorii din satul nostru sau care au lucrat, de-a lungul timpului, în Traian. Repet, este o inițiativă pe care o salut și pe care o sprijin, întrucât ea marchează concretizarea unei atitudini de respect și recunoștință față de cei care au pus bazele existenței noastre umane și, mai ales, creștine. Această sf. Liturhie o vom celebra – pregătind-o deja spiritual și material – în ziua de 1 noiembrie 2014, în Sărbătoarea Tuturor Sfinților, la ora 10.00. Am pus deja pe facebook că ar fi frumos să conturăm și o listă de nume pe care cu siguranță, dacă intervin mai multe persoane, avem posibilitatea să o completăm în întregime. Așadar, sunt bine-venite reacții vizavi de această inițiativă, dar mai ales este foarte agreat ajutorul în ceea ce privește crearea listei de nume fie pe adresa de mail a parohiei, fie pe adresa mea personală. Mulțumesc.

pr. Edi