Program Săptămâna Sfântă și Paști 2021

• Programul sf. Liturghii:

  • Luni: ora 07.00
  • Marți și Miercuri: ora 18.00
  • Joia Sfântă: Liturghia Cinei Domnului – ora 19.00; apoi, adorație comunitară până la ora 21.30
  • Vinerea Sfântă: ceremonia adorării sfintei Cruci: ora 18.00. Apoi, la ora 19.30: Calea Crucii în Cimitir
  • Sâmbăta Sfântă: Liturghia din noaptea de Paști: ora 21.00
  • Duminică Paștelui: Liturghiile la orele 11.00 și 18.00
  • A doua zi de Paști : sf. Liturghii la orele 11.00 și 18.00
  • A treia zi de Paști: sf. Liturghii la orele 11.00 și 18.00

LUNI, a doua zi de Paști, după sf. Liturghie de la ora 11.00, va fi un scurt CONCERT DE PAȘTI. Cântecele vor fi din repertoriul mons. Marco Frisina, cu textele adaptate în românește. Concertul se numește: „Descătușați speranța!”

În SĂPTĂMÂNA SFÂNTĂ, vă îndemn să lăsați toate celelalte lucruri pe locul doi și să vă dați timp să participați la sf. Liturghii, de la mic, la mare, împărtășindu-vă în fiecare zi a acestei săptămâni sfinte, mai ales în Triduumul Pascal care începe cu Joia Sfântă.
• Miercuri, de la ora 09.00 vom face curățenie generală în Biserică și în jurul ei pentru a le pregăti pentru sărbători. E nevoie de mai multe persoane.
• În JOIA MARE, seara, vom celebra sf. Liturghie, așa cum știți că o facem de ceva ani, retrăind cu intensitate înființarea Euharistiei și a sf. Preoții. Colecta e pentru biserica noastră. După sf. Liturghie, va fi adorație pentru toată comunitatea până la ora 21.30.
• VINEREA MARE e post și abstinență (mai ales de la alcool și televizor). Colecta din Vinerea Mare este pentru Țara Sfântă. Dacă ne va permite vremea, la ora 20.00 vom face CALEA CRUCII în cimitir. Tot în Vinerea Mare, fiind și prima vinere din lună, de la 08.00 voi merge la bolnavi. urmând ca de la 09.30 să fiu și eu la spovezi în Biserică pentru toată comunitatea.
• SÂMBĂTA MARE: nu se celebrează sf. Liturghie. Liturghia din Noaptea de Paști, la ora 21.00. Colectele din Noaptea și ziua de Paști sunt pentru Seminar. Pentru noaptea de Paști, am pregătit lumânări personalizate de Paști.
• În ZIUA DE PAȘTI: 11.00 și la 18.00.
• A doua și a treia zi de Paști, vom celebra la 10.00 și la 18.00.
• PROGRAMUL DE SPOVEZI:

  • JOIA MARE: începând cu ora 17.00
  • VINEREA MARE: între 09.00-12.00 și de la 15.30 (vor fi 2 preoți)

Ca în fiecare an, îi rog pe cei care au magazine să le închidă în timpul celebrărilor din Joia Mare, Vinerea Mare, Noaptea de Paști și în timpul celor din ziua de Paști.