Cristos a înviat!

inviere-parohia-traian-2014   Tuturor celor care, creștini adevărați fiind, se bucură de sărbătoarea învierii lui Isus și aleg, așadar, să trăiască viața cea nouă pe care învierea sa ne-o aduce în dar, mai ales voua, dragi parohieni, în primul rând celor care sunteți în comunitate și participați la viața de credință, dar și celorlalți, mai ales celor plecați departe de casă, vă spun: CRISTOS A ÎNVIAT, cu moartea pe moarte călcând și celor din morminte, viață dăruindu-le. Este marele mister al credinței noastre, marea taină care ne introduce în circuitul vieții lui Dumnezeu: dacă Isus a înviat – și acesta este un adevăr incontestabil de sigur – atunci și noi vom învia, iar acum putem învia spre o viață mai bună, mai intensă trăind învierea la o viață nouă în fiecare zi, în fieare clipă a existenței noastre. Tuturor, sărbători pascale pline de lumina și pacea Celui Înviat.

Al vostru pr. paroh, Edi.

   La linkul următor (care trimite la pagina de facebook a parohiei noastre), puteți vedea câteva poze din noaptea de Paști celebrată în Biserica noastră din Traian: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1426323477618504&set=pcb.1426324517618400&type=1&theater