Adeziunea la Actiunea Catolică

Duminică, 4 noiembrie 2016, în cadrul sf. Liturghii comunitare, 21 de copii, 29 de tineri și 21 adulți din parohia Ss. Apostoli Petru și Paul, Traian (Nț) au depus adeziunea la Acțiunea Catolică, dorind să fie mai implicați în viața comunității și a-și trăi mai intens vocația primită la botez.

Ca în fiecare an, începutul Adventului aduce o perioadă încărcată, dar plină de bucurie pentru membrii Acţiunii Catolice. Aceste zile nu trec fotografia-16-of-20neobservate nici la Traian. În data de 3 decembrie, grupul de 29 de tineri înscrişi în această asociaţie a avut parte de o zi de reculegere la Comunitatea Iosefinii lui Murialdo din Roman. Acolo, am trăit o zi de pregătită de Ştefan Tamaş, care ne-a îndrumat pas cu pas în orice moment. Ziua a decurs în perfectă ordine, atingându-şi toate obiectivele. A început cu vizionarea unui film tematic, din care am avut multe lucruri de învăţat. A punctat exact cea mai mare nevoie a tinerilor, aceea de a avea curaj şi a fi perseverenţi în munca pentru îndeplinirea viselor noastre.

A urmat un moment în care am avut ocazia să ne facem ordine în gânduri şi să mergem la fotografia-7-of-20spovadă, pentru a ne împăca cu Dumnezeu, aşa cum aveam să aflăm şi mai târziu, că Sacramentele sunt cele care ne apropie de Tatăl. În centrul zilei a fost, aşa cum se cuvine, Sfânta Liturghie celebrată de părintele paroh Edi Patraşcu. Acolo ne-am hrănit atât cu învăţăturile din Cuvântul Domnului, cât şi cu Trupul lui Cristos, pentru a ne simţi mult mai bogaţi spiritual.

Ştefan a condus apoi un grup de discuţii despre scopul, rolul şi valorile noastre ca grup unit în slujba Bisericii. Fiecare a avut ocazia să intervină, fie că era membru vechi, fie că era membru nou, pentru a clarifica toate aspectele şi pentru a întări legătura dintre noi. Am încheiat ziua tot cu părintele, într-o mică „şedinţă” organizatorică pentru ziua ce avea să urmeze.

Ziua de duminică, 4 decembrie, a fost o sărbătoare mult mai specială ca până acum. La Liturghiafotografia-33-of-69 de la ora 10, pe lângă tineri, anul acesta au depus şi adulţii adeziunea, în număr de 21, cât şi copiii, în număr de 21. E o mare bucurie pentru noi că de acum avem prezente în parohie toate cele trei sectoare ale Acţiunii Catolice. Astfel, de acum ne angajăm să mărim numărul activităţilor din parohie. Ne angajăm la o prezenţă constantă şi mai activă în tot ceea ce ne va aduce acest nou an asociativ. Sperăm să strălucim şi mai mult în asociaţie, să fim exemple vii de credinţă pentru cei din jur şi să mărim toate cele trei grupuri cu oameni dornici de a fi activi în misiunea aceasta frumoasă. Mii de mulţumiri îi aducem părintelui paroh pentru că ne-a făcut cunoscută Acţiunea Catolică şi pentru că a adus-o în mijlocul nostru, ajutându-ne să fim mai uniţi şi mai implicaţi.

Bianca Dorcu

Președinte AC – Traian

Mai multe fotografii, aici: 4 decembrie: Traian (NT): Copii, tineri şi adulţi au depus adeziunea la Acţiunea Catolică