Ziua recoltei în parohia Traian

ziua-recoltei-in-satul-traian   Duminică, 3 noiembrie 2013, în comunitatea catolică din satul Traian (comuna Săbăoani, jud. Neamţ), s-a sărbătorit într-un cadru solemn, Ziua Recoltei. Un eveniment nou organizat în satul nostru, în cadrul căruia i-am mulţumit lui Dumnezeu pentru recolta bogată cu care ne-a binecuvântat anul acesta.

Am fost îndemnaţi de noul părinte paroh, Eduard Patraşcu, ca fiecare dintre enoriaşi să aducem în faţa altarului, în mod simbolic, diferite produse alimentare ce au fost binecuvântate în timpul sfintei Liturghii.

După ce i-am mulţumit Domnului prin rugăciune, am mai rămas timp de câteva minute în curtea bisericii, unde, într-o atmosferă de pace şi prietenie, fiind însoţiţi şi de o vreme frumoasă, am sărbătorit la un pahar de vorbă şi o felie de cozonac rodul pământului binecuvântat din belşug de Dumnezeu.

Robert Ovidiu Balaşca