Campus pentru copii

În perioada 31 iunie- 5 august, în parohia noastră s-a desfăşurat proiectul „Vara împreună”, tema aleasă fiind „Comoara de pe insulă”. Aproximativ 60 de copii au participat, dansând, jucându-se, rugându-se si cântând împreună cu parohul, Patraşcu Eduard, şi cei 16 tineri care au coordonat activitățile. Copiii au fost repartizați în patru grupe : Marinarii, Căutătorii, Pirații şi Căpitanii. În fiecare dimineață, pe lângă rugăciunea de început, dansuri şi jocuri, copiii au privit câte o parte a unei piese de teatru despre o comoară, despre pirații cei răi şi despre oameni curajoşi care au obținut unele lucruri mai importante decât banii, personaje aduse la viață de către animatori. Tot dimineața, prin discuțiile de la momentul de cateheză, cei mici au reuşit să înțeleagă mai bine povestea pe care au văzut-o şi să descopere că oamenii răi pot să se schimbe în bine, că neîncrederea este una dintre cele mai mari probleme din zilele noastre şi că adevărata comoară este ascunsă în sufletul fiecăruia dintre noi. După-amiaza, copiii s-au jucat, au dansat împreună şi s-au pregătit să se roage şi prin cântarea lor la liturghiile de seară, animate de ei. Tot după-amiază, ajutați de tineri, au învățat să facă flori şi cutii din hârtie, păpuşele de mohair şi au făcut felicitări pentru cei dragi lor. Câştigătoarea campusului a fost echipa Căutătorii deoarece a obținut cele mai multe puncte la jocuri. Cu toate acestea, toți au primit câte o diplomă, un semn de carte si o ciocolățică. Această inițiativă, „Vara împreună”, a fost benefică pentru copii deoarece au învățat lucruri folositoare prin activități plăcute, făcute împreună, dar şi pentru tinerii care au avut ocazia să lucreze cu cei mici şi să le transmită ceva util. Mulțumim şi binefăcătorilor care au adus câte o gustare pentru copii, în fiecare dimineață şi după-amiază, înghețată, prăjituri, gogoşi sau alte bunătăți.

Adelina Pîrțac și grupul de animatori